DP4RSB60E60B2
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
DP4RSB60E60B2
Manufacturer/Brand:
Sensata Technologies – Crydom
Part of Description:
RELAY SSR CONTACT 48VDC 60A 32V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Contactors (Solid State)
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Load Current :
60 A
Mounting Type :
Chassis Mount
Output Type :
DC
Package / Case :
Hockey Puck
Part Status :
Active
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage - Input :
18 ~ 32VDC
Voltage - Load :
1 ~ 48V