DAT72405PU
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
DAT72405PU
Manufacturer/Brand:
Sensata Technologies – Cynergy3
Part of Description:
RELAY REED SPST-NO 5KV 24V
Manufacturer :
Product Category :
Reed Relays
Coil Current :
30.8 mA
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Tungsten (W)
Contact Rating (Current) :
2 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
20 VDC
Must Release Voltage :
4 VDC
Operate Time :
3 ms
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Part Status :
Active
Release Time :
2 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
3500VAC, 3500VDC - Max