RER40F68R1RCSL
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
RER40F68R1RCSL
Manufacturer/Brand:
Vishay / Dale
Part of Description:
RES CHAS MNT 68.1 OHM 1% 5W
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chassis Mount Resistors
Coating, Housing Type :
Aluminum
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
R (0.01%)
Features :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Lead Style :
Solder Lugs
Mounting Feature :
Flanges
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Package / Case :
Axial, Box
Part Status :
Active
Power (Watts) :
5W
Resistance :
68.1 Ohms
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%