0FLU.440T
- Manufacturer Part Number:
- 0FLU.440T
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE CRTRDGE 440MA 1KVAC/VDC 5AG
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Multi-Meters
- Approval Agency :
- CSA, UR
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 10kA
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 440mA
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
- Part Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Voltage Rating - AC :
- 1 kV
- Voltage Rating - DC :
- 1 kV