16C8X32GI
- Manufacturer Part Number:
- 16C8X32GI
- Manufacturer/Brand:
- Altech Corporation
- Part of Description:
- FUSE CARTRIDGE 16A 400VAC
- Manufacturer :
- Altech Corporation
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Approval Agency :
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- Class :
- C
- Current Rating (Amps) :
- 16A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Cartridge, Non-Standard
- Part Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Voltage Rating - AC :
- 400 V