CCMR01.5T
- Manufacturer Part Number:
- CCMR01.5T
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE CRTRDGE 1.5A 600VAC/250VDC
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Motor Protection
- Approval Agency :
- CE, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 300kA AC, 20kA DC
- Class :
- CC
- Current Rating (Amps) :
- 1.5A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- 5AG, 10mm x 38mm (Midget)
- Part Status :
- Obsolete
- Response Time :
- Slow Blow
- Voltage Rating - AC :
- 600 V
- Voltage Rating - DC :
- 250 V