EET-UQ2V681EA
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
EET-UQ2V681EA
Manufacturer/Brand:
Panasonic
Part of Description:
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
680 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
293mOhm @ 120Hz
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Part Status :
Obsolete
Polarization :
Polar
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
4.144 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.96 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
350 V