0318.750MXP
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
0318.750MXP
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
FUSE GLASS 750MA 250VAC 3AB 3AG
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
750 mA
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
1.84
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Part Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Voltage Rating - AC :
250 V