1.5KE400A
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
1.5KE400A
Manufacturer/Brand:
DComponents
Part of Description:
TVS, 342V, 1500W Uni
Manufacturer :
DComponents
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
2.8A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-50°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
Axial
Part Status :
Active
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
Axial
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
380V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
548V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
342V