5KP14CA-B
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
5KP14CA-B
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
219.8A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
P600, Axial
Part Status :
Active
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
P600
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
23.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
14V