MXLUPT12
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
MXLUPT12
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
TVS DIODE
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
6.94A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-216AA
Part Status :
Active
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
Powermite 1 (DO216-AA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
13.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
21.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V