MXPLAD6.5KP45AE3
- Manufacturer Part Number:
- MXPLAD6.5KP45AE3
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- TVS DIODE 45VWM 72.7VC PLAD
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- TVS - Diodes
- Applications :
- General Purpose
- Bidirectional Channels :
- Capacitance @ Frequency :
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 89A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- Nonstandard SMD
- Part Status :
- Active
- Power - Peak Pulse :
- 6500W (6.5kW)
- Power Line Protection :
- No
- Supplier Device Package :
- PLAD
- Type :
- Zener
- Unidirectional Channels :
- 1
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 50V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 72.7V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 45V