MXLP5KE78CA
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
MXLP5KE78CA
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
TVS DIODE 78VWM 126VC DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
4A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Part Status :
Obsolete
Power - Peak Pulse :
500W
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
126V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
78V