ECQ-E2185JB
- Manufacturer Part Number:
- ECQ-E2185JB
- Manufacturer/Brand:
- Panasonic
- Part of Description:
- CAP FILM 1.8UF 5% 250VDC RADIAL
- Stock Condition:
- 849
- Manufacturer :
- Panasonic
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 1.8 µF
- Dielectric Material :
- Polyester, Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial
- Part Status :
- Active
- Ratings :
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- 125V
- Voltage Rating - DC :
- 250V