MX5KP13CA
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
MX5KP13CA
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
TVS DIODE 13VWM 21.5VC CASE 5A
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
232A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Part Status :
Active
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
Case 5A (DO-204AR)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
21.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
13V