1210-3S-120
- Manufacturer Part Number:
- 1210-3S-120
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- SPD AC 3W+G 120VAC
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- TVS - Surge Protection Devices (SPDs)
- Approval Agency :
- CE, CSA, UL
- Current - Discharge (Max) (8/20µS) :
- 100 kA
- Current - Discharge (Nom) (8/20µS) :
- 20 kA
- Current - Short Circuit Rating (SCRR) :
- 100 kA
- Features :
- Remote Signaling Contacts, Thermally Protected
- Form :
- Module Only
- Mounting Type :
- DIN Rail
- Number of Poles :
- 3
- Operating Temperature :
- -50°C ~ 85°C
- Part Status :
- Active
- Type :
- Type 2, Type 4
- Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :
- 150VAC
- Voltage - Protection Level (VP) (2416) :
- 900 V
- Voltage - Protection Rating (VPR) :
- 600 V