475RSS050M
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
475RSS050M
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier Electronics
Part of Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35.274Ohm @ 120Hz
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Part Status :
Active
Polarization :
Polar
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
42 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
30 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V