EET-HC2S331JA
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
EET-HC2S331JA
Manufacturer/Brand:
Panasonic
Part of Description:
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Stock Condition:
77
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
553mOhm @ 120Hz
Impedance :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Part Status :
Obsolete
Polarization :
Polar
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.988 A @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.42 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
420 V