OSTTH030160
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
OSTTH030160
Manufacturer/Brand:
On-Shore Technology, Inc.
Part of Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS 90DEG 5MM
Manufacturer :
On-Shore Technology, Inc.
Product Category :
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Color :
Blue
Contact Mating Finish :
Nickel
Current - IEC :
Current - UL :
Features :
Interlocking (Side)
Header Orientation :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Levels :
1
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Part Status :
Active
Plug Wire Entry :
Positions Per Level :
3
Termination Style :
Screw
Type :
Plug for Unshrouded Header
Voltage - IEC :
Voltage - UL :
300 V