M550B257M100TG
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
M550B257M100TG
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT POLY 250UF 100V CHAS MT
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
250 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm @ 100kHz
Features :
High Reliability
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
M55 Module
Part Status :
Active
Ratings :
Tolerance :
±20%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
100 V