CMD17-21SRC/TR8
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
CMD17-21SRC/TR8
Manufacturer/Brand:
Visual Communications Company, LLC
Part of Description:
LED RED CLEAR 0805 SMD
Manufacturer :
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Red
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
1.20mm
Lens Color :
Colorless
Lens Size :
1.40mm x 1.25mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Millicandela Rating :
21mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Part Status :
Active
Size / Dimension :
2.00mm L x 1.25mm W
Supplier Device Package :
0805
Viewing Angle :
140°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.7V