SML-E12DWT86
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
SML-E12DWT86
Manufacturer/Brand:
ROHM Semiconductor
Part of Description:
LED ORANGE DIFFUSED 0603 SMD
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
LED Indication - Discrete
Color :
Orange
Configuration :
Standard
Current - Test :
20mA
Features :
Height (Max) :
0.46mm
Lens Color :
White
Lens Size :
1.20mm x 0.80mm
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Transparency :
Diffused
Millicandela Rating :
200mcd
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Part Status :
Active
Size / Dimension :
1.60mm L x 0.80mm W
Supplier Device Package :
Viewing Angle :
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
1.9V