Z84C0010FEC00TR
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
Z84C0010FEC00TR
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
IC MPU Z80 10MHZ 44QFP
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Embedded - Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Core Processor :
Z80
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
Graphics Acceleration :
No
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 8-Bit
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (TA)
Package / Case :
44-LQFP
Part Status :
Obsolete
RAM Controllers :
SATA :
Security Features :
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
44-LQFP (10x10)
USB :
Voltage - I/O :
5.0V