MPC862PCVR80B
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
MPC862PCVR80B
Manufacturer/Brand:
NXP Semiconductors
Part of Description:
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Embedded - Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Communications; CPM
Core Processor :
MPC8xx
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
Graphics Acceleration :
No
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C (TA)
Package / Case :
357-BBGA
Part Status :
Obsolete
RAM Controllers :
DRAM
SATA :
Security Features :
Speed :
80MHz
Supplier Device Package :
357-PBGA (25x25)
USB :
Voltage - I/O :
3.3V