MC68340FT16E
- Manufacturer Part Number:
- MC68340FT16E
- Manufacturer/Brand:
- NXP Semiconductors
- Part of Description:
- IC MPU M683XX 16MHZ 144QFP
- Manufacturer :
- NXP Semiconductors
- Product Category :
- Embedded - Microprocessors
- Co-Processors/DSP :
- Core Processor :
- CPU32
- Display & Interface Controllers :
- Ethernet :
- Graphics Acceleration :
- No
- Number of Cores/Bus Width :
- 1 Core, 32-Bit
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C (TA)
- Package / Case :
- 144-BQFP
- Part Status :
- Obsolete
- RAM Controllers :
- DRAM
- SATA :
- Security Features :
- Speed :
- 16MHz
- Supplier Device Package :
- 144-QFP (28x28)
- USB :
- Voltage - I/O :
- 5.0V