MC68EC000EI10
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
MC68EC000EI10
Manufacturer/Brand:
NXP Semiconductors
Part of Description:
IC MPU M680X0 10MHZ 68PLCC
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Embedded - Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Core Processor :
EC000
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
Graphics Acceleration :
No
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Part Status :
Obsolete
RAM Controllers :
SATA :
Security Features :
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
68-PLCC (24.21x24.21)
USB :
Voltage - I/O :
5.0V