688LBB016M2BC
- Manufacturer Part Number:
- 688LBB016M2BC
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP ALUM 6800UF 20% 16V SNAP
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 6800 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 121.9mOhm @ 120Hz
- Impedance :
- Lifetime @ Temp. :
- 3000 Hrs @ 85°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Can - Snap-In
- Part Status :
- Active
- Polarization :
- Polar
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 3 A @ 10 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 2.4 A @ 120 Hz
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 16 V