PT100KN16
- Manufacturer Part Number:
- PT100KN16
- Manufacturer/Brand:
- Elco (AVX)
- Part of Description:
- DIODE MODULE 3PHASE 1.6KV 100A
- Manufacturer :
- Elco (AVX)
- Product Category :
- Diodes - Bridge Rectifiers
- Current - Average Rectified (Io) :
- 100 A
- Current - Reverse Leakage @ Vr :
- 7 mA @ 1600 V
- Diode Type :
- Three Phase
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- Module
- Part Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Module
- Technology :
- Standard
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
- 1.23 V @ 100 A
- Voltage - Peak Reverse (Max) :
- 1.6 kV