MIC79110-4.2BML-TR
- Manufacturer Part Number:
- MIC79110-4.2BML-TR
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10MLF
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- PMIC - Battery Chargers
- Battery Chemistry :
- Lithium Ion
- Battery Pack Voltage :
- 4.2V
- Charge Current - Max :
- 1.2A
- Current - Charging :
- Fault Protection :
- Over Current, Over Temperature, Reverse Current
- Interface :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Cells :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- 10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
- Part Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Programmable Features :
- Supplier Device Package :
- 10-MLF® (3x3)
- Voltage - Supply (Max) :
- 16V