AA60S0500A
- Manufacturer Part Number:
- AA60S0500A
- Manufacturer/Brand:
- Delta Electronics
- Part of Description:
- AC/DC CONVERTER 5.1V 60W
- Manufacturer :
- Delta Electronics
- Product Category :
- AC DC Converters
- Applications :
- ITE (Commercial)
- Approval Agency :
- CE, UL
- Current - Output (Max) :
- 10A
- Efficiency :
- 79%
- Features :
- Universal Input
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 70°C (With Derating)
- Package / Case :
- 6-DIP Module, 4 Leads
- Part Status :
- Not For New Designs
- Power (Watts) :
- 60 W
- Standard Number :
- Type :
- Enclosed
- Voltage - Input :
- 85 ~ 264 VAC
- Voltage - Output 1 :
- 5.1V