VN5160STR-E
- Manufacturer Part Number:
- VN5160STR-E
- Manufacturer/Brand:
- STMicroelectronics
- Part of Description:
- IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 8SO
- Manufacturer :
- STMicroelectronics
- Product Category :
- PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
- Current - Output (Max) :
- 3.8A
- Fault Protection :
- Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
- Features :
- Auto Restart
- Input Type :
- Non-Inverting
- Interface :
- On/Off
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TJ)
- Output Configuration :
- High Side
- Output Type :
- N-Channel
- Part Status :
- Active
- Ratio - Input:Output :
- 1:1
- Rds On (Typ) :
- 160mOhm (Max)
- Supplier Device Package :
- 8-SOIC
- Switch Type :
- General Purpose
- Voltage - Load :
- 4.5V ~ 36V