RC2012F432CS
- Manufacturer Part Number:
- RC2012F432CS
- Manufacturer/Brand:
- Samsung Electro-Mechanics
- Part of Description:
- RES SMD 4.3K OHM 1% 1/8W 0805
- Stock Condition:
- 28
- Manufacturer :
- Samsung Electro-Mechanics
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thick Film
- Failure Rate :
- Features :
- Moisture Resistant
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Part Status :
- Active
- Power (Watts) :
- 0.125W, 1/8W
- Ratings :
- Resistance :
- 4.3 kOhms
- Supplier Device Package :
- 0805
- Temperature Coefficient :
- ±100ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%