CR9580-50
- Manufacturer Part Number:
- CR9580-50
- Manufacturer/Brand:
- CR Magnetics, Inc.
- Part of Description:
- SENSOR CURRENT XFMR 50A AC
- Stock Condition:
- 73
- Manufacturer :
- CR Magnetics, Inc.
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- ±0.5%
- Current - Sensing :
- 50A
- Current - Supply (Max) :
- For Measuring :
- AC
- Frequency :
- 50Hz ~ 400Hz
- Linearity :
- Mounting Type :
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -30°C ~ 60°C
- Output :
- Ratiometric, 0 V ~ 5 V