CSLS6B60
- Manufacturer Part Number:
- CSLS6B60
- Manufacturer/Brand:
- Honeywell Sensing and Productivity Solutions
- Part of Description:
- SENSOR CURRENT HALL 60A AC/DC
- Manufacturer :
- Product Category :
- Current Sensors
- Accuracy :
- Current - Sensing :
- 60A
- Current - Supply (Max) :
- 9mA
- For Measuring :
- AC/DC
- Frequency :
- Linearity :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Channels :
- 1
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 100°C
- Output :
- Ratiometric, Voltage
- Package / Case :
- Module, Single Pass Through
- Part Status :
- Active
- Polarization :
- Bidirectional
- Response Time :
- 3µs
- Sensitivity :
- 17mV/A
- Sensor Type :
- Hall Effect, Open Loop
- Supplier Device Package :
- Voltage - Supply :
- 4.5V ~ 10.5V