CSCA0300A000B15B02
Image may be representation.
See specs for product details.
Manufacturer Part Number:
CSCA0300A000B15B02
Manufacturer/Brand:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:
SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC
Manufacturer :
Product Category :
Current Sensors
Accuracy :
±2%
Current - Sensing :
300A
Current - Supply (Max) :
17mA
For Measuring :
AC/DC
Frequency :
DC ~ 50kHz
Linearity :
±1%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Channels :
1
Operating Temperature :
-10°C ~ 80°C
Output :
Ratiometric, Voltage
Package / Case :
Module
Part Status :
Active
Polarization :
Bidirectional
Response Time :
3µs
Sensitivity :
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Supplier Device Package :
Voltage - Supply :
±15V